ŻELAZNE DROGI JULIJCÓW

Termin:
26.07–04.08.2024
Miejsce docelowe:
TARVISIO
Symbol imprezy:
FŻJ 01
Cena:
3750.00 PLN
Zaliczka:
1100.00 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY - BRAK MIEJSC

 

 

Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2024

- dzieci urodzone po 01.01.2014 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2008 – zniżka 100 PLN

 

 

ALPY JULIJSKIE, ALPY KARNICKIE – ITALIA, SŁOWENIA, AUSTRIA

Program połączony z programem trekkingowym JASNE TURNIE JULIJCÓW

 

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 21:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 07:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 22:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 05:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 22:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 05:00
ŻELAZNE DROGI JULIJCÓW

Alpy Julijskie to niezwykle malownicze pasmo górskie stanowiące część Południowych Alp Wapiennych. Masyw rozciąga się na długości około 100 km i dzieli się na położone we Włoszech Alpy Julijskie Zachodnie oraz położone na terenie północno-zachodniej Słowenii  Alpy Julijskie Wschodnie. Proponowane dni marszu i wspinaczki ferratowej nie wyczerpują całości tego obszaru jednakże w zupełności oddają charakter tej części Alp. Prawie każdego dnia szlaki prowadzą na szczyty, z których rozciąga się widok na rozległe doliny, najważniejsze iglice Julijców, a przy dobrej pogodzie widoczny Adriatyk, czy pokryte lodowcami Taury. Popularnym szczytem jest położony na styku słoweńskiej i włoskiej granicy Mangart, dający niepowtarzalną okazję obejrzenia całej panoramy słoweńskich Alp. Każdy dzień odnosi się do odrębnych i niezmiernie ciekawych grup górskich, także Alp Karnickich w Austrii, które łączy jedno – biały wapień i strzeliste ramiona milczących skał. Ponadto miejsca święte, odosobnione jak Monti Lussari, gdzie na szczycie kult wiary wielu narodów łączy się w jedności gór. Alpy Julijskie to ziemska namiastka raju dla wszystkich, którzy szukają piękna gór, fotografii i pleneru. Wybrane ferraty od łatwych przez średnie do odcinkowo trudnych przejść, ze szczyptą ekspozycji odpowiedniej do rodzaju eksploracji.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd do Camporosso - Tarvisio (800 m n.p.m.), uroczego miasteczka na pograniczu Włoch, Słowenii i Austrii, które leży w Val Canale, dolinie oddzielającej Alpy Julijskie od Alp Karnickich. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. FERRATA HVADNIK - Słowenia (grupa Karawanki) oraz wizyta na Monte Lussari.

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Kranjską Gorę w Słowenii do osady Gozd Martuljek położonej na wysokości 755 m n.p.m. otoczonej obfitującymi w wodospady górami Martuljški u podstawy grupy Karawanki. Z parkingu około 20 minutowe przejście do wapiennego wąwozu Gozd Martuljek, w głębi którego poprowadzona jest ferrata nad dnem potoku Hvadnik. Zacieniony zielenią kanion z dużą ilością płynącej górskiej wody daje przyjemny chłód w letnie upały, między skałami odsłania się piękny widok na panormę Špika. Kolor wody w zagłębieniach jest piękny, a małe wodospady, jak z baśni spływają częściowo po mchu, który porasta skały. Ferata prowadzi przez wąskie przejścia między skałami, nie brakuje eksponowanych odcinków, linowych mostków zawieszonych nad rwącym strumieniem, miejsc gdzie polegamy tylko na dobrze urzeźbionej skale, ale nie brakuje także ułatwiających przejście klamer. Po przejściu ostatniego linowego mostku, ubezpieczony metalową liną szlak pnie się mocno pod górę i po kilku minutach prowadzi do punktu widokowego z ławeczką i widokiem na Alpy Julijskie. Stąd leśna ścieżka prowadzi do punktu wyjścia, wioski Gozd Martuljek. Powrót autokarem do Camporosso. Wyjazd kolejką linową na Monte Lussari (1760 m n.p.m.), gdzie znajduje się urocza osada położona u podnóża sanktuarium, w którym czczona jest figurka Matki Bożej z Jezusem. Miejsce kultu sięga 1360 roku i przyciąga wiernych z trzech narodów: Włoch, Słowenii i Austrii, a także licznych pielgrzymów z całej Europy. Czas wolny. Zjazd kolejką linową do Camporosso, powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 3 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 250 m, zejście 250 m. Długość odcinka ferraty 500 metrów. Stopień trudności ferraty – łatwa, odcinkami średnia.

Dzień 4. FERRATA HANZOVA POT - Słowenia (grupa Jalovca)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Kranjską Gorę w Słowenii na przełęcz Vršič (1611 m n.p.m.). Podejście zboczem porośniętym kosodrzewiną do przełączki Vratica (1799 m n.p.m.). Dalej po krasowym płaskowyżu i trawersem u podnóża północnej ściany Majstrovki szlak prowadzi do komina, gdzie zaczyna się ferrata. Droga wspinaczki 300 metrowej ściany prowadzi przez strome zacięcie skalne oraz przez szereg ubezpieczonych pólek. Odcinkami brakuje ciągu liny stalowej i wspinaczka o łatwym stopniu trudności ubezpieczona jest metalowymi prętami. Wyżej szlak prowadzi systemem pólek skalnych do wysokości ok. 2100 m n.p.m., gdzie kończy się ferrata. Następnie po pokonaniu skalnego tarasu szlak prowadzi na szczyt Mala Mojstrovka (2322 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się widok na pobliskie szczyty: Jalovec, Mangart, Prisjonik, Skrlatica i potężny Triglav. Poniżej widać rozległe doliny Planicy i Sava. Zejście po skalnych płytach i piargu do siodła Vratica (1807 m n.p.m.) i dalej kruchym kuluarem przez rumowiska skalne oraz wśród kosodrzewiny do przełęczy Vršič (1611 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 750 m, zejście 750 m. Stopień trudności ferraty – łatwa, odcinkami średnia.

Dzień 5. FERRATA ZAVAROVANA PLEZALNA PRESTRELJENIK Włochy – Słowenia (grupa Canin)

Śniadanie. Przejazd autokarem do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Wyjazd kolejką linową do schroniska Rifugio Celso Gilberti (1850 m n.p.m.). Schronisko położone jest na płaskowyżu o charakterze krasowym, w otoczeniu szczytów grupy Canin. Początkowo szlak prowadzi w dół ok.. 50 m. i dalej w górę do przełęczy Sella Prevala (2067 m n.p.m.) na stronę terytorium Słowenii. Stąd wyciągiem krzesełkowym wyjazd do skalnego siodła Sella del Monte Forato ok. 2200 m n.p.m. W szczytowym i ostatecznym podejściu skalny szlak ubezpieczony jest w metalową poręczówkę. Panoramiczny Szczyt Monte Forato (2498 m n.p.m.) otwiera widok na piękny grzbiet szczytów odosobnionej grupy Canin. Zejście do skalnego siodła ok. 100 m. i dalej krótkim trawersem skalny szlak prowadzi do ferraty. Droga wspinaczki prowadzi w większości w poziomie z pomocą metalowych klamer pozwala bez większych trudności pokonać odcinki wyjątkowo eksponowane. Ferrata kończy się w niszy skalnej, która prowadzi do naturalnego łuku skalnego zwanego potocznie oknem. Powrót ferratą do skalnego siodła oraz zejście do wyciągu krzesełkowego. Zjazd do Sella Prevala (2067 m n.p.m.) oraz zejście do schroniska Gilberti (1850 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5-6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 500 m. Stopień trudności ferraty – łatwa.

Dzień 6. FERRATA MANGART - Słowenia (grupa Mangart)

Śniadanie. Przejazd lokalnymi busami do Słowenii przez Passo del Predil w okolice schroniska Koča na Mangrtskem sedlu (1906 m n.p.m.). Miejsce położone u podnóża szczytu Mangart, gigantycznej wapiennej piramidy wyrastającej nagle z trawiastej przełęczy. Początkowo szlak podejścia prowadzi asfaltową drogą i dalej po trawiastym grzbiecie do przełączki Forcella del Mangart (2166 m n.p.m.). Po przejściu krótkiego szlaku ubezpieczonego w metalowe liny ścieżka prowadzi dookoła skalnej szpicy Travnik. Dalej szlak wzdłuż piargu prowadzi do pionowej skały, gdzie zaczyna się ferrata – via Slovena (2240 m n.p.m.). Początkowo pionowa droga wspinaczki prowadzi w skalnym wąwozie, a następnie pionową rampę przecina seria poprzecznych trawersów i tarasów. Na około 100 m. przed szczytem zabezpieczona w stalowe liny kończy się, jednakże prowadzący szlak pod górę przebiega w środowisku skalne go gruzu oraz krótkich odcinków pionowej wspinaczki. Podejście kończy się na zwieńczony krzyżem szczyt Mangart (2679 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się panorama na pobliski Jalovec, Triglav, Canin, ale i odległe Dolomity Cadore oraz Taury. Zejście ze szczytu prowadzi szlak ubezpieczony w serię metalowych poręczówek, aż do przełączki Forcella del Mangart (2166 m n.p.m.). Następnie zejście do schroniska Koča na Mangrtskem sedlu (1906 m n.p.m.). Powrót busem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 775 m, zejście 775 m. Stopień trudności ferraty – łatwa, odcinkami średnia.

Dzień 7. FERRATA DAUMLING - Austria (Alpy Karnickie – Gartnerkofel)

Śniadanie. Przejazd autokarem do austriackiej Karyntii w okolice przełęczy Nassfeldpass, na parking dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Gartnerkofelbahn (1412 m n.p.m.). Wyjazd do górnej stacji wyciągu na wysokość 1888 m n.p.m. Stąd podejście wygodnym szlakiem przecinającym piarg na zielone wypłaszczenie, z którego wyrastają wapienne skały szczytu Gartnerkofel. Początkowo łatwy ubezpieczony szlak prowadzi w dół do długiego mostu linowego ok. 40 metrów długości (dwie liny na nogi i ręce), który chwiejąc się nad przepaścią sprawia najwięcej kłopotów z utrzymaniem równowagi. Dalej pionowa wspinaczka uposażona w metalowe klamry ułatwia wejście na skalną wieżę. Następnie pomiędzy skalnymi turniami do pokonania jest następny most, tym razem nepalski (trzy liny). Dalsza część drogi, to kolejna pionowa wspinaczka w nieustająco imponującej ekspozycji, podczas której do przejścia są jeszcze dwa krótkie linowe mostki. Ferrata kończy się na szlaku, który łatwą ścieżką w ok. 20 min. prowadzi na szczyt Gartnerkofel (2195 m n.p.m.). Miejsce oferuje wspaniały widok na Alpy Karnickie, Alpy Julijskie oraz grupę Grossglocknera. Zejście szlakiem do górnej stacji wyciągu krzesełkowego i zjazd na parking Gartnerkofelbahn (1412 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 300 m , w tym ferraty 170 m. Stopień trudności ferraty – średnia, odcinkami trudna (duża ekspozycja, pierwszy most bardzo trudny).

Dzień 8. TREKKING - Włochy (grupa Jôf di Montasio)

Śniadanie. Przejazd autokarem do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Z parkingu podejście wzdłuż stoku narciarskiego oraz leśnym szlakiem do gospodarstwa rolnego Casera Cregnedul di Sopra (1515 m n.p.m.). Stąd ponad lasem panoramiczna droga górska o łagodnym stopniu nachylenia prowadzi wzdłuż płaskowyżu Altopiano del Montasio wiodąc wśród innych gospodarstw rolnych, rozległych pastwisk z imponującym widokiem na potężne szczyty grupy górskiej Montasio i przeciwległej Canin. W głębi płaskowyżu ponowne podejście zakosami do schroniska Rifugio di Brazza (1660 m n.p.m.), prowadzoną przez rodzinę Cecon (rodzina skoczków narciarskich Roberto, Federico i Francesco Cecon). Schronisko położone jest trawiastym wzgórzu z widokiem na pastwiska płaskowyżu Montasio u podstawy szczytów: Jôf di Montasio i Cima di Terrarossa. Zejscie szlakiem podejscia do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 520 m, zejście 520 m.

Dzień 9. Wizyta w Venzone

Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny. W godzinach południowych jednodaniowy obiad. Przejazd autokarem do średniowiecznej osady Venzone, zniszczonej w 1976 roku przez serię trzęsień ziemi. Dziś kompletnie odbudowana metodą anastylozy, polegającą na rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Czyli budynki wzniesiono na nowo z tych samych kamieni. Spacer uroczymi uliczkami centrum otoczonego pierścieniem średniowiecznych murów miejskich. Powrót do autokaru. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

 

Cena zawiera:

 • 7 noclegów w hotelu *** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem, telefonem, oraz dostępem do Wi-Fi;
 • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser);
 • jednodaniowy obiad w dniu wyjazdu;
 • opiekę pilota;
 • przejazd komfortowym autokarem lub busem, w zależności od ilości uczestników;
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL+SWR;
 • opłatę pobytową;
 • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
 • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
 • podatek VAT. 

 

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 120 EUR;
 • opłaty za przejazd lokalnymi busami na trasie hotel – Mangart – hotel ok. 35 EUR;
 • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 55 EUR;
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 000 PLN.

 

Uwagi:

 • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz i ekspozycję oraz umiejętności poruszania się na ferratach.
 • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.