DOLINA GRESSONEY W OBLICZU MONTE ROSA

DOLINA GRESSONEY W OBLICZU MONTE ROSA

Gressoney-La-Trinité jest ostatnim zamieszkałym ośrodkiem u szczytu doliny, przez którą przepływa potok Lys, położonym na wysokości 1627 m n.p.m. w rozległej kotlinie zdominowanej przez lodowiec Lyskamm grupy Monte Rosa. W średniowieczu miejscowość ta należała do biskupów Syjonu i była zamieszkana przez pasterzy, którzy wcześniej przejeżdżali przez terytorium Valais, którym zawdzięczają swoją nazwę: Walserowie, ludność pochodzenia germańskiego, która przybyła na te tereny ponad osiem wieków temu przez przełęcz Teodulo. Ich kultura jest do dziś odzwierciedlona w zwyczajach, w tradycyjnej architekturze z typowym stadelem (sodoła), w lokalnym języku oraz w cennych kostiumach damskich, które są symbolem tradycji Walserów, słynący z piękna i elegancji.

WARTO ZOBACZYĆ

● Ecomuseo Walser: muzeum oferuje podróż w celu odkrycia Walserów poprzez zwiedzenie trzech obiektów: starego wiejskiego domu z XVIII wieku, domu-muzeum ze stałymi wystawami oraz Baita di Binò Alpelté, małej bacówki zbudowanej pod naturalnym głazem, który służy jako dach.

● Kościół parafialny św. Trójcy: kościół został zbudowany w 1671 r. na fundamentach istniejącej wcześniej budowli z XV wieku. Na uwagę zasługuje drewniany barokowy ołtarz główny oraz przylegający do parafii cmentarz z zabytkowymi kamiennymi płytami nagrobnymi, wykonanymi ręcznie przez miejscowych rzeźbiarzy.

● Kaplice: na terytorium Gressoney-La-Trinité znajdują się liczne kaplice, świadczące o znaczeniu religii w tradycyjnym życiu społeczności alpejskich, w tym Oagre, poświęconej Matce Bożej Śnieżnej.

SPORT

Gressoney-La-Trinité jest alpejskim kurortem o międzynarodowej sławie, znany z alpejskich wejść na grupę Monte Rosa i uprawiania sportów zimowych. W rzeczywistości należy do obszaru narciarskiego Monterosa, który z ponad 100 kilometrami tras jest jednym z największych i najbardziej sugestywnych w Europie. Stafal to brama do wspinaczki narciarskiej poza trasami i skialpinizmu, które sięgają 4459 metrów na Punta Gnifetti i Capanna Regina Margherita, najwyższy ośrodek narciarski w Europie. Latem, również dzięki otwarciu wyciągów narciarskich, można korzystać z wielu atrakcji szlaki prowadzące w kierunku jezior, schronisk lub punktów widokowych, takich jak Sant'Anna i Alta Luce. Miłośnicy sportu mogą również spróbować swoich sił na bardzo trudnej Via ferrata delle Guide lub poczuć dreszczyk emocji podczas zjazdów na rowerze górskim na stoku Punta Jolanda lub ścieżkami, które prowadzą po stokach narciarskich.

TRADYCJE

● Targi tradycyjnego rękodzieła: letnie i zimowe spotkania z tradycyjnym rękodziełem, możliwość podziwiania typowych drewnianych przedmiotów i lokalnych produktów spożywczych. Na uwagę zasługuje sierpniowy targ na Alpe Sant'Anna, na wysokości 2200 metrów, z niezrównanym widokiem na Monte Rosa.

● Święto przewodników alpejskich: 15 sierpnia przewodnicy alpejscy świętują procesję z pochodniami ulicami historycznego centrum miasta. Z tej okazji niektóre kobiety zakładają piękny kostium Walserów.

Dolina, to także ulubione miejsce królowej Margherity ze względu na wspaniały widok na Monte Rosa. Tutaj znajduje się zamek, w którym często przebywała. Castel Savoia w Gressoney Saint Jean, zanurzony w gęstym modrzewiowym lesie, jest jednym z najpiękniejszych zamków we Włoszech i został zbudowany na początku XX wieku na polecenie królowej Margherity Sabaudzkiej, która tak bardzo kochała tę dolinę. Zamek o eklektycznym stylu, wybrany jako miejsce międzynarodowych filmów i wideoklipów ze względu na jego niepodważalne piękno i magiczną atmosferę, która otacza rezydencję i całe miejsce.

Sylwester Legut - Włoskie Podróże