Ferraty

Co to są Ferraty?

Ferraty to specjalnie przygotowane drogi wspinaczkowe na skalistych ścianach lub zboczach górskich, wyposażone w stałe ułatwienia, takie jak drabinki, mostki, klamry, liny czy metalowe stopnie. Są one zaprojektowane tak, aby wspinaczka była możliwa nawet dla osób bez zaawansowanego doświadczenie wspinaczkowego. Ferraty zamiennie stosuje się z terminem „via ferrata” oznaczające dosłownie „żelazną drogę”.

Wzdłuż via ferrata montowane są najczęściej liny i/lub kable metalowe, dzięki którym można korzystać z zabezpieczeń. Podstawowym wyposażeniem jest rozciągnięta na trudniejszych odcinkach poręczówka, czyli stalowa lina która służy do autoasekuracji ale również do podciągania się.

Ponadto projektujący trasy często montują na pionowych ścianach stopnie metalowe, po których można się wspinać niczym po drabinie.

Stosuje się także drążki wbudowane w skałę, czyli klamry – służą one jako stopnie w trudniejszych fragmentach trasy.

Ferraty – odpowiedni sprzęt niezbędny dla bezpieczeństwa

Wspinacze korzystają z zestawów via ferrata, które składają się z kasku, uprzęży, absorbera oraz karabinków. Te zestawy pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po trasie, zaczepiając się do lin i klamr.

Ferraty popularne na całym świecie

Za nieoficjalną stolicę ferratów uznaje się Włochy, które są najpopularniejszym miejscem do uprawiania tego typu aktywności. Chodzi przede wszystkim o ferraty w Dolomitach oraz ferraty w Alpach. Podejścia pod via ferraty w wymienionych lokalizacjach są stosunkowo łatwe ale też zapewniające niesamowite widoki krajobrazowe i wspaniałe obcowanie z naturą.

Ferraty są popularne na całym świecie, mają bardzo wielu zwolenników w Azji, dynamicznie rozwijają się w Ameryce Północnej. Ale ferraty – specjalnie przygotowane trasy wspinaczkowe można spotkać na każdym kontynencie.

Ferraty w ofercie biura podróży Włoskie Podróże

Nasze biuro od lat zajmuje się organizacją aktywnych wyjazdów do Włoch – które jak wspomnieliśmy wcześniej są istną mekką dla fanów via ferrata. Organizujemy ferraty we wspomnianych Dolomitach oraz Alpach – najpopularniejszych kierunkach w tym zakresie na całym świecie.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz naszych social mediów. Regularnie organizujemy wyjazdy stricte pod ferraty. Ilość wolnych miejsc zwykle szybko topnieje, więc zachęcamy do szybkiej decyzji :-)