W OBLICZU MONTE ROSA

Termin:
05.07–14.07.2024
Miejsce docelowe:
Gressoney La Trinite
Symbol imprezy:
KWR 01
Cena:
3700.00 PLN
Zaliczka:
1100.00 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY - OSTATNIE MIEJSCA

 

 

Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2024

- dzieci urodzone po 01.01.2014 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2008 – zniżka 100 PLN

 

 

MONTE ROSA, ALPY PENIŃSKIE, VAL GRESSONEY

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 21:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 07:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 22:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 05:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 22:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 05:00
W OBLICZU MONTE ROSA

Monte Rosa jest najpotężniejszym masywem Alp, a jej białe lodowce oraz wysokie ponad 4000 m n.p.m. białe szczyty wzbudzają zachwyt z każdej perspektywy. Wycieczka kolejką górską do podstawy lodowca Indren w okresie letnim otwiera obraz potężnych cofających się lodowców, z których woda żwawymi potokami spływa w głąb doliny. U podstawy potężnego masywu środowisko doliny Val Gressoney - Valle del Lys, to oszałamiające barwy łąk, słodki aromat owoców leśnych, czy dreszcz przenikający stopy zanurzone w rześkiej wodzie strumienia Lys. Małe osady Walserów swą architekturą podkreślają odmienność kulturową od reszty Włoch. Gressoney to nazwa wyjątkowej jednostki terytorialnej i kulturowej, podzielonej na dwie gminy; Gressoney-Saint-Jean (1385 m n.p.m.) oraz Gressoney-La-Trinité (1635 m n.p.m. Obie gminy znajdują się na szczycie doliny Lys, najdłuższej w dolinie Aosty, a swoją nazwę zawdzięcza strumieniowi Lys, który w całości przez nią przepływa. Dolina Gressoney to germańska wyspa językowa należąca do społeczności Walserów posługujących się do dzisiaj dawnym dialektem alemańskim. Tutaj należy spróbować lokalnych serów oraz doskonałych win z doliny Aosty. Zapraszamy na aktywne wczasy, które odkryją górskie oblicze Monte Rosa oraz piękno doliny Val Gressoney.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

Przyjazd w godzinach popołudniowych do małego miasteczka Gressoney-La-Trinité (1635 m n.p.m.), która liczy ok. 300 mieszkańców. Osada jest ostatnim zamieszkałym ośrodkiem u szczytu zdominowanej przez lodowce doliny Gressoney, przez którą przepływa potok Lys. Gressoney-La-Trinité należy do Walser Mountain Community Alta Valle del Lys. W miasteczku znajdują się sklepiki, bary oraz kantyny z winami, a w ścisłym centrum XVI wieczny kościółek św. Trójcy otoczony jest małym parafialnym cmentarzem z zabytkowymi płytami nagrobnymi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING do źródeł rzeki Lys

Śniadanie. Przejazd autokarem do pobliskiego Staffal (1820 m n.p.m.). Podejście leśnym szlakiem wzdłuż rzeki Lys do płaskowyżu Cortlys (1993 m n.p.m.), na którym znajduje się gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją masła i serów. Następnie ścieżka prowadzi ponad las do moreny lodowcowej Lys oraz wzgórza Colle Salza (2165 m n.p.m.). Trasa powyżej linii drzew przecina bujne i ukwiecone środowisko roślin nawilżanych wodą strumienia. Dalej krótkie odcinki metalowej poręczówki zabezpieczają szlak w miejscach trawiastych garbów prowadząc do panoramicznego płaskowyżu (2417 m n.p.m.), z którego podziwiać można źródła rzeki Lys oraz popękane pionowe seraki lodowe schodzącego lodowca Lys. Zejście tym samym szlakiem oraz do Staffal. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 600 m, zejście 600 m.

Dzień 4. TREKKING biegiem rzeki Lys oraz wizyta w Gressoney Saint Jean i Castello Savoia

Śniadanie. Wyjście z hotelu (1635 m n.p.m.) na szlak Walserów, który wzdłuż bystrego potoku Lys prowadzi do osady Gressoney Saint Jean (1385m n.p.m.). Łagodnie opadający szlak wiedzie częściowo drogą szutrową oraz odcinkami ścieżki przecinającej zielone hale i pastwiska. Oprócz wspaniałej natury atrakcją są w wioskach Walserów stare stodoły, Willa Loubeno (gdzie kręcono niektóre sceny z filmu Dom Gucciego) oraz w wiosce Ecko kapliczka Świętego Jana Nepomucena (1657 r.), której fasadę zdobią XVII wieczne freski. Całkowite zejście rozciąga się na odcinku ponad 7 kilometrów i kończy się w osadzie Gressoney Saint Jean. Następnie z centrum uroczego centrum osady podejście leśnym szlakiem królowej Małgorzaty do pobliskiego zamku wybudowanego przez rodzinę królewską Savoia (1440 m n.p.m.), który swoją architekturą przypomina zamki z bajek Walta Disneya. Czas wolny na wizytę w muzeum zamku. Spotkanie w centrum Gressoney Saint Jean. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 60 m, zejście 360 m.

Dzień 5. TREKKING do jezior Lago Verde i Lago Blu

Śniadanie. Przejazd autokarem do pobliskiego Staffal (1850 m n.p.m.). Wyjazd kolejką górską w okolice schroniska Gabiet (2.345 m n.p.m.). Podejscie wygodnym szlakiem wzdłuż wysokiej doliny Straling do uroczych jezior o kolorach zielonym i niebieskim położonych w bliskim sąsiedztwie. Pierwszym jeziorkiem jest mniejsze zielone Lago Verde położone na wysokości 2609 m n.p.m. Nieopodal wyżej na wysokości 2689 m n.p.m., położone jest większe jezioro niebieskie Lago Blu z fantastycznym widokiem na Monte Rosa i poniżej położone jezioro Lago Gabiet. Stąd kontrast między zielenią pastwisk a bielą lodowców jest jeszcze bardziej widoczny i sprawia, że krajobraz jest jeszcze piękniejszy. Następnie przejście do ciekawego schroniska Orestes Hütte (2600 m n.p.m.), który oferuje wyłącznie wegańskie menu. Widok na majestatyczny szczyt Piramide Vincent wyróżnia się wyjątkowo na tle nieba. Schronisko jest miejscem spokoju, w którym można poczuć obecność natury. Zejście do schroniska Gabiet i górnej stacji kolejki górskiej. Zjazd kolejką do Staffal. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 350 m, zejście 350 m.

Dzień 6. TREKKING na przełęcz Passo Rothorn

Śniadanie. Przejazd autokarem do pobliskiego Staffal (1850 m n.p.m.). Wyjazd kolejką górską na zieloną halę Sant’ Anna (2.182 m n.p.m.). Wygodny szlak wiedzie zakosami wśród rozmaitych kwiatów oraz jezior Laghi di Salero. Jeziora Saler (2627 m n.p.m.) znajdują się w odosobnionym zakątku doliny Gressoney, tuż pod przełęczą Rothorn. Rozciąga się stąd widok na lodowce Monte Rosa oraz liczne czterotysięczniki: Punta Giordami, Piramidę Vincent, Ludwigshöhe oraz Signalkuppe (4554 m n.p.m.). Dalej podejście metamorficznym szlakiem do przełęczy Passo Rothorn (2.689 m n.p.m.). Widać stąd zielone opadające łąki w głąb równoległej doliny Val d'Ayas. Zejście szlakiem podejścia do hali Sant’ Anna oraz zjazd kolejką górską do Staffal. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 500 m.

Dzień 7. TREKKING jezioro Lago Gabiet i dolina Valle Gabiet

Śniadanie. Wyjście z hotelu (1635 m n.p.m.) i podejście wzdłuż strumienia Lys oraz ponad uroczymi osadami Orsia i Biel do Staffal (1850 m n.p.m.). Wyjazd kolejką górską w okolice schroniska Gabiet (2.345 m n.p.m.). Podejście drogą szutrową do jeziora Lago Gabiet (2371 m n.p.m.) położonego w kotlinie ze wspaniałym widokiem na główne szczyty Monte Rosa: Breithorn, Castor, Pollux i Lyskamm. Obejście szlakiem części wybrzeża do zapory, gdzie zaczyna się zejście w głąb doliny. Tutaj otwiera się niesamowita dolina usiana małymi pastwiskami oraz małymi wodospadami. Szlak prowadzi wzdłuż strumienia do granicy lasu i dalej leśną ścieżką mijając drewniane chaty do osady Gressoney La Trinité (1635 m n.p.m.) i do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 270 m, zejście 750 m.

Dzień 8. Wycieczka na lodowiec Indren 3.260 m n.p.m.

Śniadanie. Przejazd autokarem do pobliskiego Staffal (1850 m n.p.m.). Wyjazd kolejką górską w okolice schroniska Gabiet (2.345 m n.p.m.) i dalej na przełęcz Passo dei Salati (2961 m n.p.m.). Stąd krótkie podejście do dolnej stacji gondoli Indren oraz wyjazd do szczytu Punta Indren (3.260 m n.p.m.). Krótkie podejście szlakiem, który prowadzi po wygładzonych lodowcem płytach skalnych do czoła lodowca Indren. Z lodowca miejscami z impetem wybijają kaskadowo strumienie krystalicznej wody. Powyżej wznoszącą się ku górze płytę lodową pokrywa śnieg, który przez okrągły rok otula bielą sterczące grzbiety seraków oraz szczyt Punta Giordani 4046 m n.p.m. Zjazd serią wyciągów linowych do schroniska Gabiet (2.345 m n.p.m.) i do Staffal (1850 m n.p.m.) oraz zejście szlakiem do hotelu (1635 m n.p.m.). Kolacja, nocleg.

Różnica poziomu na szlaku: podejście 100 m, zejście 370 m.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

 

Cena zawiera:

 • 7 noclegów w hotelu*** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem oraz dostępem do Wi-Fi;
 • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser);
 • opiekę pilota - przewodnika;
 • przejazd komfortowym autokarem lub busem, w zależności od ilości uczestników;
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL;
 • opłatę pobytową;
 • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
 • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
 • podatek VAT. 

 

Cena nie zawiera:

 • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 100 EUR;
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 000 PLN;
 • biletów wstrępu do zwiedzanych obiektów - ok. 10 EUR.

 

Uwagi:

 • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na kilkugodzinny marsz.
 • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską oraz plecak.
 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.