SZCZYTY MAŁEGO TYBETU

Termin:
21.06–30.06.2024
Miejsce docelowe:
Livigno
Symbol imprezy:
WST01
Cena:
3850.00 PLN
Zaliczka:
1150.00 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY - OSTATNIE MIEJSCA

 

 

Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2024

- dzieci urodzone po 01.01.2014 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2008 – zniżka 100 PLN

 

 

ALPY RETYCKIE, MASYW BERNINA, WŁOCHY, SZWAJCARIA

Program z wyborem dnia ferratowego lub trekkingowego w Masywie Berniny. Dokładny opis w programie - dzień 5.

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 21:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 07:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 22:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 05:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 22:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 05:00
SZCZYTY MAŁEGO TYBETU

W sercu włoskich Alp, gdzie kończy się mapa Lombardii i Italii, przy samej granicy szwajcarskiej jest ukryta Dolina Livigno. Otoczona wysokimi górami była przez wieki niedostępna i nieznana. „Piccolo Tibet” czyli „Mały Tybet” – tak właśnie Włosi mówią na Livigno. Rozległy obszar Alp Wschodnich wychodzi poza granice Włoch, gdzie po drugiej stronie przełęczy Passo Forcola di Livigno szwajcarską ich część stanowi Grupa Berniny.

Dzień ferraty nad lodowcem Vedret da Morteratsch z widokiem na najwyższy szczyt Alp Wschodnich – Piz Bernina (4049 m n.p.m.) będzie niezapomnianym doświadczeniem. Wielokrotnie przekroczymy 3000 metrów, bo tutaj jest to wskazane, ale inne dni na szlaku przez rozległe doliny Val Vallaccia, czy Val Trela, będą odkrywać na horyzoncie wysokie szczyty oraz liczne lodowce. Zapraszamy więc na granicę Włoch i Szwajcarii, aby zobaczyć czterotysięczniki Berniny i poznać następną grupę Alp.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach popołudniowych przyjazd do Livigno alpejskiego miasteczka położonego w sercu Alp Retyckich i graniczącego ze Szwajcarią. Livigno jest obszarem strefy wolnocłowej, której przywileje sięgają XVI wieku. Ulgi podatkowe dały szanse rozwoju wysoko położonej osady na wysokości 1816 m n.p.m. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING (Valle di Foscagno i Val Trela)

Śniadanie. Przejazd autokarem na przełęcz Passo di Foscagno (2291 m n.p.m.). Podejście szlakiem u podnóża Monte Rocca (2810 m n.p.m.) do przełomu dolin Valle di Foscagno i Val Trela na wysokości ok. 2600 m n.p.m., skąd widać grupę Ortles-Cevedale. Następnie zejście do uroczego jeziora Lago Nero (2550 m n.p.m.) i dalej do zielonej hali, na której znajduje się bacówka Malga Trela (2170 m n.p.m.). Podejście na przełęcz Passo di Val Trela (2350 m n.p.m.) i zejście doliną Val Pila do Jeziora Lago di Livigno (1810 m n.p.m.). Odpoczynek nad jeziorem przy barze Alspinella. Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 980 m.

Dzień 4. TREKKING (Monte Vago – 3059 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd autokarem na Passo Forcola di Livigno (2315 m n.p.m.). Stąd podejście doliną Val dell’ Orsera w głąb naturalnego amfiteatru otoczonego szczytami Piz Ursera (3032 m n.p.m.) oraz postrzępioną granią Monte Vago. Ścieżka początkowo wiedzie przez zieloną halę i rozległe porośnięte granie. Powyżej jeziora Lago Vago (2687 m n.p.m.) skalny szlak prowadzi do postrzępionej, szczytowej grani (ok. 2900 m n.p.m.) i ostatecznie na szczyt Monte Vago (3059 m n.p.m.), który jest panoramicznym balkonem grupy Bernina. Zejście doliną Valle dell'Orsera do przełęczy Passo Forcola di Livigno (2315 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 750 m, zejście 750 m.

Dzień 5.

Opcja 1. FERRATA DEL PIZ TROVAT (Piz Trovat – 3146 m n.p.m.) Szwajcaria

Śniadanie. Przejazd autokarem przez przełęcz Passo del Bernina (2323 m n.p.m.) do stacji kolejki Diavolezza w Szwajcarii. Wjazd kolejką linową na wysokość 2978 m n.p.m., gdzie położony jest hotel Berghaus Diavolezza oraz taras panoramiczny. Stąd zejście w stronę lodowca Vedretta Persa do podstawy zachodniej ściany Piz Trovat, gdzie zaczyna się ferrata (2850 m n.p.m.). Ubezpieczona ferrata w serię 500 metalowych stopni, drabinkę oraz linowy most zawieszony między pionowymi ścianami prowadzi na szczyt Piz Trovat (3146 m n.p.m.). Widok na lodowiec Pers oraz szczyt Piz Palù i Piz Bernina pozostawi w pamięci imponujące wrażenie. Zejście szlakiem do Berghaus Diavolezza. Zjazd kolejką do autokaru. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4,5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 300 m, zejście 300 m. Stopień trudności ferraty – średnia.

Opcja 2. TREKKING (Munt Pers – 3206 m n.p.m.) Szwajcaria

Śniadanie. Przejazd autokarem przez przełęcz Passo del Bernina (2323 m n.p.m.) do stacji kolejki Diavolezza w Szwajcarii. Wjazd kolejką linową na wysokość 2978 m n.p.m., gdzie położony jest hotel Berghaus Diavolezza oraz taras panoramiczny. Stąd przejście ścieżką biegnącą wzdłuż grzbietu z krótkimi podejściami i zejściami, która prowadzi w kierunku szerokich skalnych płyt Munt Pers. Następnie szlak przecina kamienisty teren ogromnych głazów, częściowo ułożonych w celu ułatwienia przejścia do południowego zbocza szczytu. Dalej szlak prowadzi ponad głęboką doliną lodowca Morteratsch, a następnie na klify po wschodniej stronie i szczyt Munt Pers (3206 m n.p.m.), zwieńczony kamiennym kopcem. Ze szczytu Munt Pers rozciąga się panoramiczny widok obejmujący w szczególności najwyższe szczyty grupy Bernina, w tym Piz Bernina i Piz Palù. Zejście szlakiem podejścia do Berghaus Diavolezza. Zjazd kolejką do autokaru. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 3 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 250 m, zejście 250 m.

Dzień 6. TREKKING (Mont da li Reza – 2858 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd autokarem na parking w okolice Ponte Lungo położonego na wysokości 1875 m n.p.m. Stąd zaczyna się leśny szlak prowadzący zakosami do górnej hali Rino del Solivo na wysokości około 2450 m n.p.m. Dalej podejście panoramicznym szlakiem ponad rozległym skalnym wąwozem na szczyt Mont da li Resa (2858 m n.p.m.) z posągiem Madonny i charakterystycznym kamiennym biwakiem: „L'involt da li Resa”. Widać stąd grupy górskie Stelvio i Bernina, a także rozległą panoramę na dolinę Val Federia, Livigno i okolice. Następnie zejście do schroniska La Stuvetta Carosello (2749 m n.p.m.), gdzie znajduje się górna stacja kolejki linowej Carosello 3000. Zjazd do Livigno. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 1000 m, zejście 110 m.

Dzień 7. TREKKING (Monte Breva – Piz Stretta – 3104 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd autokarem na Passo Forcola di Livigno (2315 m n.p.m.). Stąd podejście zakosami oraz odcinkami ubezpieczonymi w poręczówki do przełęczy Passo della Stretta (2465 m n.p.m.) na granicy Włoch i Szwajcarii. Stąd częściowo po granicznym grzbiecie i wzdłuż zielonych stoków wejście na przed szczyt Dos della Breva (ok. 3000 m n.p.m.). Krótkie zejście w piarżysty teren z którego ostatecznie szlak podejścia prowadzi na szczyt Monte Breva – Piz Stretta (3104 m n.p.m.). Imponujący widok rozciąga się na całe Alpy Retyckie. Zejście szlakiem podejścia do rozgałęzienia (ok. 2800 m n.p.m.), skąd szlak prowadzi do jeziora Lago del Monte (1606 m n.p.m.). Zejście doliną Valle del Monte do miejsca Alpe Campaccio (1950 m n.p.m. ). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 800 m, zejście 1200 m.

Dzień 8. TREKKING (Valle della Vallaccia)

Śniadanie. Przejazd autokarem do miejsca Ponte del Rezz (2021 m n.p.m.). Przejście dnem doliny Vallaccia do Malga Vallaccia (2164 m n.p.m.) i dalej podejście na przełęcz Passo della Vallaccia (2614 m n.p.m.), położonej u podstawy szczytu Monte Forcellina (3058 m n.p.m.). Widać stąd także imponujące szczyty Cima Piazzi i Cima Viola. Zejście południową stroną do Baita del Pastore (2347 m n.p.m.) i dalej leśną drogą w dolinie Val Viola do osiedla Arnoga (1850 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu przez Passo del Foscagno. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 600 m, zejście 750 m.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Bolzano, otoczonej górami stolicy prowincji Górna Adyga. Spacer po centrum miasta o charakterystycznej włosko-tyrolskiej atmosferze: Piazza Walter, Piazza Erbe, Via dei Portici. Czas wolny. Powrót do autokaru i wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10

Przyjazd do kraju.

 

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu *** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem, telefonem, oraz dostępem do Wi-Fi;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL+SWR;
  • opłatę pobytową;
  • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
  • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
  • podatek VAT. 

 

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 120 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 50 CHF oraz 20 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 400 PLN.

 

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak.
  • W przypadku realizacji opcji ferratowej należy zabrać uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.