JASNE TURNIE JULIJCÓW

Termin:
26.07–04.08.2024
Miejsce docelowe:
TARVISIO
Symbol imprezy:
TJJ 01
Cena:
3750.00 PLN
Zaliczka:
1100.00 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY - OSTATNIE MIEJSCA

 

 

Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2024

- dzieci urodzone po 01.01.2014 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2008 – zniżka 100 PLN

 

 

ALPY JULIJSKIE, ALPY KARNICKIE – ITALIA, SŁOWENIA, AUSTRIA

Program połączony z programem ferratowym ŻELAZNE DROGI JULIJCÓW

 

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 21:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 07:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 22:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 05:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 22:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 05:00
JASNE TURNIE JULIJCÓW

Alpy Julijskie to niezwykle malownicze pasmo górskie stanowiące część Południowych Alp Wapiennych. Masyw rozciąga się na długości około 100 km i dzieli się na położone we Włoszech Alpy Julijskie Zachodnie oraz położone na terenie północno-zachodniej Słowenii  Alpy Julijskie Wschodnie. Proponowane dni marszu i wspinaczki ferratowej nie wyczerpują całości tego obszaru jednakże w zupełności oddają charakter tej części Alp. Prawie każdego dnia szlaki prowadzą na szczyty, z których rozciąga się widok na rozległe doliny, najważniejsze iglice Julijców, a przy dobrej pogodzie widoczny Adriatyk, czy pokryte lodowcami Taury. Popularnym szczytem jest położony na styku słoweńskiej i włoskiej granicy Mangart, dający niepowtarzalną okazję obejrzenia całej panoramy słoweńskich Alp. Każdy dzień odnosi się do odrębnych i niezmiernie ciekawych grup górskich, także Alp Karnickich w Austrii, które łączy jedno – biały wapień i strzeliste ramiona milczących skał. Ponadto miejsca święte, odosobnione jak Monti Lussari, gdzie na szczycie kult wiary wielu narodów łączy się w jedności gór. Alpy Julijskie to ziemska namiastka raju dla wszystkich, którzy szukają piękna gór, fotografii i pleneru. Wybrane ferraty od łatwych przez średnie do odcinkowo trudnych przejść, ze szczyptą ekspozycji odpowiedniej do rodzaju eksploracji.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach południowych przyjazd do Camporosso - Tarvisio (800 m n.p.m.), uroczego miasteczka na pograniczu Włoch, Słowenii i Austrii, które leży w Val Canale, dolinie oddzielającej Alpy Julijskie od Alp Karnickich. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.

Dzień 3. TREKKING - Włochy (grupa Monti Lussari)

Śniadanie. Przejście przez osadę Camporosso do stacji kolejki. Wyjazd kolejką linową na Monte Lussari (1760 m n.p.m.), gdzie znajduje się urocza osada położona u podnóża sanktuarium, w którym czczona jest figurka Matki Bożej z Jezusem. Miejsce kultu sięga 1360 roku i przyciąga wiernych z trzech narodów: Włoch, Słowenii i Austrii, a także licznych pielgrzymów z całej Europy. Stąd krótkie zejście szlakiem dzielącym doliny: Val Bruna i Val di Rio Freddo, do miejsca Sella Lusari (1715 m n.p.m.) z małą kapliczką wotywną. Następnie podejście szlakiem u podstawy szczytu Croce del Poverello. Ponad lasem szlak wiedzie trawersem po piargu do zielonej hali i dalej po skalnym podłożu, który u podstawy szczytu na eksponowanych odcinkach ubezpieczony jest w metalowe liny. Szczyt Cima del Cacciatore (2071 m n.p.m.) zwieńczony jest metalowym krzyżem i mosiężnym dzwonkiem. Rozciąga się stąd widok od szczytów grupy Mangart po Jôf di Montasio i Jôf Fuart. Zejście szlakiem podejścia do punktu wyjścia. Zjazd kolejką linową do Camporosso, powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 400 m, zejście 400 m

Dzień 4. TREKKING - Słowenia (grupa Jalovca)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez Kranjską Gorę w Słowenii na przełęcz Vršič (1611 m n.p.m.). Podejście zboczem porośniętym kosodrzewiną oraz przez długi piarg, rumowiska skalne i kruchym kuluarem do szerokiego siodła Vratica (1807 m n.p.m.). Dalej ponad lasem przez południowo-zachodni grzbiet po skalnych płytach i piargu na szczyt Mala Mojstrovka (2322 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się widok na pobliskie szczyty: Jalovec, Mangart, Prisjonik, Skrlatica i potężny Triglav. Poniżej widać rozległe doliny Planicy i Sava. Zejście na przełęcz Vršič szlakiem podejścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 720 m, zejście 720 m.

Dzień 5. TREKKING – Włochy, Słowenia (grupa Canin)

Śniadanie. Przejazd autokarem do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Wyjazd kolejką linową do schroniska Rifugio Celso Gilberti (1850 m n.p.m.). Schronisko położone jest na płaskowyżu o charakterze krasowym, w otoczeniu szczytów grupy Canin. Początkowo szlak prowadzi w dół ok.. 50 m. i dalej w górę do przełęczy Sella Prevala (2067 m n.p.m.) na stronę terytorium Słowenii. Stąd wyciągiem krzesełkowym wyjazd do skalnego siodła Sella del Monte Forato ok. 2200 m n.p.m. W szczytowym i ostatecznym podejściu skalny szlak ubezpieczony jest w metalową poręczówkę. Panoramiczny Szczyt Monte Forato (2498 m n.p.m.) otwiera widok na piękny grzbiet szczytów odosobnionej grupy Canin. Zejście do górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Zjazd do Sella Prevala (2067 m n.p.m.) oraz zejście do schroniska Gilberti (1850 m n.p.m.). Zjazd kolejką linową do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 5 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 500 m.

Dzień 6. TREKKING - Słowenia (grupa Mangart)

Śniadanie. Przejazd lokalnymi busami do Słowenii przez Passo del Predil do schroniska Koča na Mangrtskem sedlu (1906 m n.p.m.). Miejsce położone u podnóża szczytu Mangart, gigantycznej wapiennej piramidy wyrastającej nagle z trawiastej przełęczy. Początkowo szlak podejścia prowadzi po trawiastym grzbiecie do przełączki Forcella del Mangart (2166 m n.p.m.). Po przejściu krótkiego szlaku ubezpieczonego w metalowe liny ścieżka prowadzi dookoła skalnej szpicy Travnik. Dalej szlak wzdłuż piargu prowadzi do skalnego podejścia ubezpieczonego w serię metalowych poręczówek, aż na szczyt Mangart (2679 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się panorama na pobliski Jalovec, Triglav, Canin, ale i odległe Dolomity Cadore oraz Taury. Zejście do punktu wyjścia tym samym szlakiem. Powrót busem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 775 m, zejście 775 m.

Dzień 7. TREKKING - AUSTRIA (Alpy Karnickie – Gartnerkofel)

Śniadanie. Przejazd autokarem przez austriacką Karyntię na przełęcz Nassfeldpass - Passo Pramollo (1530 m n.p.m.), położonej na granicy Austrii i Italii ponad włoską osadą Pontebba. Stąd podejście utwardzoną drogą do bacówki Watschiger Alm (1620 m n.p.m.). Dalej szlak prowadzi w górę przez niewielkie lasy modrzewiowe, zielone łąki oraz przecinając łagodnie trasy narciarskie. Ponad lasem kamienna ścieżka zakosami pnie się w górę do niewielkiego siodła, z którego między wapiennymi skałami prowadzi na szczyt Gartnerkofel (2195 m n.p.m.). Ze szczytu rozciąga się widok na dolinę Gaital, Alpy Karnickie, Alpy Julijskie oraz grupę Grossglocknera. Zejście szlakiem do górnej stacji wyciągu krzesełkowego 1888 m n.p.m. i zjazd na parking Gartnerkofelbahn (1412 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 665 m, zejście 300 m.

Dzień 8. TREKKING - Włochy (grupa Jôf di Montasio)

Śniadanie. Przejazd autokarem do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Z parkingu podejście wzdłuż stoku narciarskiego oraz leśnym szlakiem do gospodarstwa rolnego Casera Cregnedul di Sopra (1515 m n.p.m.). Stąd ponad lasem panoramiczna droga górska o łagodnym stopniu nachylenia prowadzi wzdłuż płaskowyżu Altopiano del Montasio wiodąc wśród innych gospodarstw rolnych, rozległych pastwisk z imponującym widokiem na potężne szczyty grupy górskiej Montasio i przeciwległej Canin. W głębi płaskowyżu ponowne podejście zakosami do schroniska Rifugio di Brazza (1660 m n.p.m.), prowadzoną przez rodzinę Cecon (rodzina skoczków narciarskich Roberto, Federico i Francesco Cecon). Schronisko położone jest trawiastym wzgórzu z widokiem na pastwiska płaskowyżu Montasio u podstawy szczytów: Jôf di Montasio i Cima di Terrarossa. Zejscie szlakiem podejscia do Sella Nevea (1170 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 520 m, zejście 520 m.

Dzień 9. Wizyta w Venzone

Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny. W godzinach południowych jednodaniowy obiad. Przejazd autokarem do średniowiecznej osady Venzone, zniszczonej w 1976 roku przez serię trzęsień ziemi. Dziś kompletnie odbudowana metodą anastylozy, polegającą na rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Czyli budynki wzniesiono na nowo z tych samych kamieni. Spacer uroczymi uliczkami centrum otoczonego pierścieniem średniowiecznych murów miejskich. Powrót do autokaru. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

 

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu *** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem, telefonem, oraz dostępem do Wi-Fi;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser);
  • jednodaniowy obiad w dniu wyjazdu;
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem lub busem, w zależności od ilości uczestników;
  • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL;
  • opłatę pobytową;
  • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
  • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
  • podatek VAT. 

 

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 120 EUR;
  • opłaty za przejazd lokalnymi busami na trasie hotel – Mangart – hotel ok. 35 EUR;
  • biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 50 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 000 PLN.

 

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską i plecak.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.