GIULIA W GÓRACH I NAD MORZEM

Termin:
20.09-29.09.2024
Miejsce docelowe:
GRADO
Symbol imprezy:
KGM
Cena:
3650.00 PLN
Zaliczka:
1050.00 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY - OSTATNIE MIEJSCA

 

 

Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2024

- dzieci urodzone po 01.01.2014 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2008 – zniżka 100 PLN

 

 

FRIULI-VENEZIA GIULIA - ALPY JULIJSKIE, COLLIO GORIZIANO, MORZE ADRIATYCKIE, GRADO, TRIEST, SPILIMBERGO

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 21:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 07:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 22:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 05:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 22:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 05:00
GIULIA W GÓRACH I NAD MORZEM

Friuli-Wenecja Julijska - pomimo swoich niewielkich terytorialnie rozmiarów, został ogromnie obdarowany przez naturę. Występują w nim góry, porośnięte świerkowymi lasami, przejrzyste jeziora i malownicze niziny, a do tego morze z niezwykłą laguną; długie, piaszczyste plaże, jak i skaliste wybrzeże. Różnorodność krajobrazów odpowiada bogactwu dziedzictwa kultury, scharakteryzowanemu przez skomplikowaną historię tej ziemi i wpływ zamieszkujących ją narodowości. Od wieków przenikały się tu wpływy śródziemnomorskie oraz środkowo-europejskie – austriacko-węgierskie, a także bałkańskie. Region łączy w sobie wiele tradycji, przez co nazywana jest „ziemią kontrastów”. Friuli-Wenecja Julijska to także raj dla smakoszy. Jej kuchnia stanowi połączenie trzech wpływów kulinarnych: austrowęgierskiego, weneckiego i słowiańskiego. Wytwarza się tu wina lokalne, jak słynne friulano (wcześniej znane, jako Tocai) czy Ribola Gialla oraz liczne gatunki win z całego świata. Podążając „trasami smaku” przebiegającymi w całym regionie, możemy poznać różnorodność krajobrazów i środowisk. Spacerując pomiędzy winnicami i lokalnymi gospodarstwami, mamy szansę spróbowania tutejszych produktów, w tym słynnego prosciutto di San Daniele, sera Montasio czy orzeźwiającego Prosecco. Zapraszamy na wyjątkową przygodę w wyjątkowym regionie, gdzie Giulia pokaże nam oblicze gór, winnic i wybrzeże błękitnego morza.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2. TREKKING (Orrido dello Slizza) oraz WIZYTA w Tarvisio.

W godzinach południowych przyjazd w okolice stacji kolejowej w Tarvisio do parkingu Gorge of the Slizza. Trasa rozpoczyna się lekko pod górę asfaltową drogą między lasem jodłowo-sosnowym, która prowadzi do pomnika Żołnierza Habsburgów. Następnie zejście szlakiem około 100 metrów w dół do wąwozu w głębi którego przepływa krystalicznie czysta rzeka Slizza. Zakola rzeczne utworzyły zatoczki i małe plaże, z których można skorzystać i wejść do orzeźwiającej wody strumienia. Przejście wąwozu o długości około 2 kilometrów wytyczone jest serią kładek drewnianych przymocowanych do skalnego brzegu, zawieszonego nad nurtem Slizzy. Nie brakuje także naturalnych tuneli skalnych, po których spływają krople wody. Szlak kończy się podejściem około 100 metrów na scenograficzny most starej linii kolejowej. Dalej przejście ścieżką spacerową do centrum Tarvisio, czas wolny. Następnie wizyta kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła; pozornie kościół jak wiele innych, ale w środku skrywają dziwne i niesamowite freski. Przejazd autokarem do pobliskiego Camporosso - Tarvisio (800 m n.p.m.), uroczego miasteczka na pograniczu Włoch, Słowenii i Austrii, które leży w Val Canale, dolinie oddzielającej Alpy Julijskie od Alp Karnickich. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 100 m, zejście 100 m. Długość odcinka całości trasy ok. 8 km.

Dzień 3. TREKKING (grupa Mangart - Fusine).

Śniadanie. Przejazd autokarem do górnego jeziora Lago Superiore di Fusine (930 m n.p.m.). Jeziora Fusine leżą u stóp czwartego co do wysokości szczytu w całych Alpach Julijskich, a drugiego we włoskiej ich części. Góra nazywa się Mangart (2679 m n.p.m.) i urwistą ścianą wznosi się ponad doliną. Stąd podejście szutrową drogą do schroniska Zacchi (1380 m n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniała panorama na położone w dolinie jeziora Laghi di Fusine oraz na ostre szczyty grupy Mangart i Ponze. Zejście do punktu wyjścia leśnym szlakiem. Przejazd autokarem w głąb doliny Valbruna na wysokość ok. 1000 m n.p.m., położonej u stóp imponującej grupy górskiej Montasio. Widać stąd sąsiednie szczyty: Jôf di Montasio, Jôf Fuart, Jôf Somdogna, które tworzą scenerię skalnego amfiteatru. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 4 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 450 m, zejście 450 m.

Dzień 4. WIZYTA w Venzone i Udine.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd autokarem do średniowiecznej osady Venzone, zniszczonej w 1976 roku przez serię trzęsień ziemi. Dziś kompletnie odbudowana metodą anastylozy, polegającą na rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Spacer uroczymi uliczkami centrum otoczonego pierścieniem średniowiecznych murów miejskich. Następnie przejazd autokarem do Udine, stolicy historycznego regionu Friuli. W XIII stuleciu Udine stało się ulubioną letnią rezydencją arcybiskupów Akwilei. W XV wieku miasto stało się częścią Republiki Weneckiej pod której rządami pozostawało aż do 1797 roku. W tym czasie Udine przeżywało swój największy okres świetności stając się drugim co do wielkości ośrodkiem republiki. Spacer po renesansowej starówce usytuowanej u stóp zamkowego wzgórza: Piazza Liberta, Loggia di San Giovanni, fontanna zwieńczona chimerą św. Marka oraz romańska budowla Katedry Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Annunziata) z freskami Giambattisty Tiepolo. Zamek XVI-wieczny - castello, wybudowany i ozdobiony przez miejscowych artystów, mieści doskonałe muzeum obejmujące dzieła Caravaggia, Carpaccia, Bronzina i Tiepola. Czas wolny. Przejazd autokarem do hotelu w okolicy Grado nieopodal wybrzeża Adriatyku. Zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.

Dzień 5. TREKKING (Collio Goriziano - Vigne Alte) oraz WIZYTA w Akwilei.

Śniadanie. Przejazd autokarem na parking w okolicy Capriva del Friuli, skąd zaczyna się szlak Vigne Alte. Pas ziemi, który biegnie wzdłuż granicy ze Słowenią i rozciąga się między rzekami Isonzo i potokiem Judrio, nazywa się Collio Goriziano. Collio słynie z doskonałych win, z pewnością wśród najsłynniejszych we Friuli. Łatwy szlak prowadzi na łagodnych zboczach winnic, a także wznosi się stromo na grzbiet panoramicznego wzgórza. Nie brakuje odcinków drogi polnej zagłębiającej się w las kasztanowców, brzóz i wiśni. Faliste wzgórza skierowane są na południe, usiane farmami, zamkami, domami wiejskimi i piwnicami dając poczucie ciszy, spokoju oraz obdarowuje widokami przypominającymi dolinę w Toskanii - Val d'Orcia. Następnie przejazd autokarem do Akwilei (Aquileia), założonej przez Rzymian na przełomie 181 i 180 roku p.n.e. jako forteca strzegąca północno-wschodnich granic Cesarstwa. Krótki spacer wzdłuż starożytnego portu rzecznego oraz uczta w niezmierzonym przepychu mozaikowym posadzek kościołów. Akwileja jest cennym klejnotem nie tylko regionu Friuli, ale całego chrześcijaństwa. Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej (Basilica di Santa Maria Assunta) z wczesnośredniowieczną mozaiką o powierzchni 760 m² robi olbrzymie wrażenie. Mozaika stanowi najstarszy z elementów kościoła i mimo, że ma ponad 1600 lat to jest bardzo dobrze zachowana i wypełnia nawę różnorodnością barw, wzorów i obrazów. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 2 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 120 m, zejście 120 m. Długość szlaku 7 km

Dzień 6. TREKKING (Strada Vicentina - Napoleonica) oraz WIZYTA w nadmorskich ogrodach Miramare.

Śniadanie. Przejazd autokarem do miasteczka Villa Opicina w okolicy Triestu. Stąd przejście szlakiem Strada Vicentina, który stanowi łatwą ścieżką usytuowaną na na skraju krasowego tarasu, wysoko nad morzem, ze wspaniałymi widokami na Triest, jego zatokę oraz Istrię. Trasa prowadzi w dół do książęcego parku Miramare, z bajkowym zamkiem o tej samej nazwie z widokiem na morze. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 2 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 20 m, zejście 350 m. Długość szlaku 5 km.

Dzień 7. WIZYTA w Trieście oraz rejs stateczkiem do nadmorskiej osady Muggia.

Śniadanie. Przejazd autokarem do Triestu. Zwiedzanie Katedry San Giusto oraz spacer do centrum, imponującego i majestatycznego placu Piazza Unità d'Italia. Niezliczone kawiarnie oraz otaczające Triest morskie mola są dominującym akcentem miasta. Czas wolny. Następnie rejs stateczkiem na włoską część półwyspu Istria do klimatycznej osady Muggia. Muggia jest jednocześnie włoska i bałkańska. Podejście wąskimi uliczkami w otoczeniu kolorowych kamienic starówki do gotyckiego kościółka San Francesco, który skrywa we wnętrzu cenny XIV wieczny obraz Matki Boskiej Karmiącej. Zejście na główny plac osady, nad którym dominuje z białego kamienia fasada XIII wiecznego kościoła Santi Giovanni e Paolo. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Dzień 8. TREKKING (Sentiero Rilke) oraz WIZYTA w Grado.

Śniadanie. Przejazd autokarem do osady Sistiana, położonej nad zatoką Baia di Sistiana. Stąd zaczyna się szlak “Sentiero Rilke”. Ścieżka Rilke to panoramiczna trasa biegnąca na skalnym tarasie wzdłuż rezerwatu przyrody Falesie di Duino, z widokiem na górny Adriatyk. Nazwa szlaku pochodzi od Rainer Maria Rilke, praskiego poeta, który znalazł inspirację dla swoich elegii „Duino Elegies” w czasie, gdy żył, na początku XX wieku, jako gość zamku Duino. Szlak prowadzi do osady Duino Rilke, to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej sugestywnych spacerów z widokiem na Zatokę Triesteńską. Następnie przejazd autokarem do Grado to historyczne nadmorskie miasto położone na wyspie lagunowej wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Adriatyku. Spacer zabytkowym centrum miasta w stylu weneckim, alejkami i skwerami otoczonymi malowniczymi domami rybaków oraz zwiedzanie starożytnych bazylik Sant’Eufemia i S. Maria delle Grazie. Czas wolny nad niezliczonymi nabrzeżami, zarówno w kierunku morza, jak i laguny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.

Czas przejścia szlaku ok. 1 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 50 m, zejście 50 m. Długość szlaku 2,5 km.

Dzień 9. WIZYTA w Cividale del Friuli i Spilimbergo.

Śniadanie. Przejazd autokarem do Cividale del Friuli malowniczego miasteczka w regionie Friuli Wenecja Julijska. Nawet nazwa Friuli pochodzi właśnie od tego miasta. Cividale założone zostało przez Juliusza Cezara w 50 r. p.n.e. jako Forum Julii, co w biegu dziejów zniekształcone i skrócone zostało do Friuli. Moment chwały miasto przeżywało za panowania Longobardów, kiedy zostało pierwszą stolicą ich królestwa. To im właśnie Cividale zawdzięcza swoją aktualną sławę. Znajduje się tutaj bowiem jedyny tego rodzaju zabytek na świecie - zachowana niemal w całości kaplica Longobardów z VIII wieku z cudownymi freskami i drewnianymi stallami. Spacer starówką oraz czas wolny. Następnie przejazd autokarem do Spilimbergo. W tym małym i uroczym miasteczku mieści się znana na całym świecie szkoła mozaiki uhonorowana w 2013 r. odznaczeniem „Klejnot Włoch”. Na każdym kroku można zobaczyć wspaniałe dzieła uczniów szkoły, a samo miasteczko to także wiele cennych zabytków w tym m.in. Katedra Santa Maria Maggiore, jedna z najważniejszych gotyckich budowli w całym regionie. Spacer po centrum starego miasta. Czas wolny. Wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 10.

Przyjazd do kraju.

 

Cena zawiera:

  • 2 noclegi w okolicy Tarvisio oraz 5 noclegów w okolicy Grado w hotelach *** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką, telewizorem i telefonem oraz dostępem Wi-Fi;
  • wyżywienie zgodnie z programem – w hotelu w Tarvisio - śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser), w hotelu w okolicy Grado - śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, warzywa serwowane do stołu i deser);
  • korzystanie z hotelowego basenu krytego w okolicy Grado (wymagany jest czepek);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL;
  • opłatę pobytową;
  • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
  • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
  • podatek VAT. 

 

Cena nie zawiera:

  • obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodnika (7 dni przy min. 40 uczestnikach) – 85 EUR;
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz rejsu stateczkiem – ok. 40 EUR;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 000 PLN.

 

Uwagi:

  • Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i odporności na kilkugodzinny marsz.
  • Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską i plecak.
  • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.