Teatr Grecko – Rzymski – po syrakuzańskim co do wielkości drugi z pozostałych na Sycylii. W Roku 1787 Goethe był zachwycony majestatem tego antycznego miejsca. Teatr wybudowany przez Greków w III wieku przed Chrystusem, lecz przebudowany przez Rzymian w II wieku po Chrystusie. Zadali sobie trud, aby powiększyć i pozornie upiększyć konstrukcje. Teatr dzieli się na trzy części: scenę, orkiestrę i widownię i położony jest na wysokości 214 m n.p.m. Do dzisiaj za sceną i po jej bokach zachowały się rzędy kolumn, które tworzą paraskenię – przejście na scenę dla aktorów i zabudowę sceniczną dla konkretnie wystawianej sztuki. Widownia wyrzeźbiona jest w skale (średnica 109 metrów) tworząc rzędy w pierwszej kolejności od dołu dla wipów i mężczyzn, wyżej dla kobiet, a dla plebsu przeznaczone były miejsca stojące na tarasach po stronie zewnętrznej teatru.
Odeon – mały teatr liryczny – muzyczny, położony w centrum miasteczka obok Pałacu Corvaya. Mógł też pełnić funkcję spotkań urzędników. Najprawdopodobniej na miejscu starego greckiego, w II wieku Rzymianie postawili obecny.
Bramy miejskie – wybudowane zostały przez Rzymian . Porta Catania od strony południowej i Porta Messina od strony północnej. Od bram rozchodziły się drogi łączące miasto z Messyną i Katanią. Natomiast między bramami główna aleja miasta nazywa się Corso Umberto.
Naumachie – 122 metry długości i 5 metrów wysokości, dzisiaj fundamenty obecnych domów. W II wieku po Chrystusie zbudowane przez rzymian arkadowe mury w których umieszczone były fontanny a arkady udekorowane były statuami. Naumachie – dosłownie znaczyłaby batalię morską i faktycznie przez wieki uważano, że mury te należały do cyrku wodnego w którym urządzano bitwy morskie.
Pałac Corvaja – położony na dawnym forum miasta. W roku 902 wybudowana wieża przez arabów. Według Mahometa mogła być świątynią czci Adama dla Boga. Wewnątrz pałacu zachowane są ruiny parlamentu Sycylii z 1411 roku. Pałac był także letnią rezydencją królowej hiszpańskiej Bianca di Navarra, która rządziła wyspą. Obecna nazwa pałacu pochodzi od nazwiska arystokratycznej rodziny miasta Corvaja, która rezydowała w nim od 1538 do 1945 roku.
Katedra – kościół forteca. Wybudowana około 1400 roku na kanwie starej średniowiecznej świątyni chrześcijańskiej. Postawiona na podstawie krzyża łacińskiego, układu bazylikowego. Nawy dzielą 6 kolumn po 3 na jedną stronę zwieńczone kapitelami zdobionymi liśćmi i postacią ryb. W nawie głównej sufit drewniany zdobiony elementami arabsko – gotyckimi. Portal główny kościoła jest odrestaurowany w 1636 roku nad nim rozeta aspirująca do renesansu.
Włoskie Podróże