MATTERHORN JAK NA DŁONI
OFERTA W SPRZEDAŻY OD 01.10.2024 GODZ. 19:00
Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2025
- dzieci urodzone po 01.01.2015 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2009 – zniżka 100 PLN
ALPY PENNIŃSKIE – BREITHORN OCCIDENTALE (4164 m n.p.m.), VALTOURNENCHE, BREUIL-CERVINIA.
Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów
Plac przed dworcem PKP
Plac przed dworcem PKP
Centrum przesiadkowe, stan.11
Centrum przesiadkowe, stan.11
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Jednym z najczęściej zadawanych pytań, to: „Dlaczego Matterhorn tak się nazywa?”. Włoska nazwa Cervino wywodzi się z błędu w transkrypcji na mapach Królestwa Sardynii sporządzonych przez Horace-Bénédict de Saussure, tego, który dał impuls do pierwszego wejścia na Mont Blanc i narodzin alpinizmu, który przywrócił toponim Cervin, zastępując Mons Servin. W starożytności Matterhorn był nazywany Mons Silvanus (zalesiona góra) ze względu na roślinność występującą na górze w wyniku łagodnego klimatu minionych tysiącleci. Silvanus następnie przekształcił się w Servin w języku francusko-prowansalskim. Po stronie szwajcarskiej zwany jest Matterhorn i ma językowe korzenie alemańskie wywodząc się od słów Matt – łąka i horn – róg. Po włoskiej stronie w Valtournenche Matterhorn nazywany jest także Gran Becca, czyli Wielką Górą w dialekcie patois Valtournain. Matterhorn, jeden z najbardziej znanych szczytów świata. Jego skalno-lodowa piramida samotnie wznosi się wśród firnowych pól lodowych Alp Pennińskich. Góra symbol, którą wręcz należy uwiecznić na fotografii oraz podejść do postawy Grani Lwa, gdzie zaczyna się jedna z klasycznych dróg wspinaczkowych na szczyt. W programie nie zabraknie czterotysięcznika Breithorn Occidentale, który otwiera widok na liczne doliny, lodowce i najwyższe szczyty Europy. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej wyprawie wysokogórskiej, tym razem z Matterhornem jak na dłoni.
PROGRAM WYCIECZKI
Dzień 1.
Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2.
W godzinach późnopopołudniowych przyjazd do Breuil-Cervinia (2012 m n.p.m.), osady położonej na północnym krańcu Valtournenche, na zboczach góry Cervino, w północno-wschodniej części Valle d'Aosta. Zakwaterowanie w hotelu. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3.
Śniadanie. Wyjście z hotelu (2012 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską do Plan Maison (2547 m n.p.m.). Przejście szlakiem, który wiedzie przez wysoką halę oraz tereny morenowe u podnóża południowej ściany gigantycznego szczytu Cervino – Matterhorn (4478 m n.p.m.), do schroniska Duca degli Abruzzi (2802 m n.p.m.). Schronisko poświęcone jest pamięci księciu Amadeo di Savoia, który był uczestnikiem ważnych ekspedycji na Biegunie Północnym, Alasce oraz Karakorum na K2. Ze schroniska można podejść do Croce Carrel (2920 m n.p.m.), miejsce przypominające o słynnym przewodniku górskim Jean-Antoine Carrel, który razem z anglikiem Edwardem Whymperem uczestniczyli w zdobyciu szczytu Cervino. Zejście do miasta Cervinia, czas wolny. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 450 m, zejście 990 m.
Dzień 4.
Śniadanie. Wyjście z hotelu (2012 m n.p.m.). Przejście tunelem pod barierą antylawinową oraz do mostu nad potokiem Cors (2006 m n.p.m.). Stąd gruntowym szlakiem do góry przez rozległe łąki Alpe Morces aż do wysokości 2130 m n.p.m. Następnie wąska ścieżka prowadzi do mostu nad potokiem Maberge oraz ruin dawnego gospodarstwa Alpe Maberge (2301 m n .p.m.). Dalej szlak wiedzie do sklanego odcinka eksponowanej drogi dobezpieczonej w metalowe liny. To odcinek eksponowany chodź technicznie łatwy, który prowadzi do biwaku Giovanniego Bobby (2770 m n.p.m.) znajdującego się pod ścianą, której kulminacją jest Punta Budden (3631 m n.p.m.). Widać stąd zachodni profil Matterhornu oraz panoramiczny widok na dolinę i Grupę Monte Rosa. Następnie szlak zejścia prowadzi w głąb doliny Valtournenche do mostu nad strumieniem Marmore i miejscowości Avouil (1966 m n.p.m.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 6/7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 760 m, zejście 805 m.
Dzień 5.
Śniadanie. Przejazd autokarem w okolice miasteczka Perreres (1845 m n.p.m.). Podejście w górę strumienia Marmore przez bagnisty płaskowyż do górnego pastwiska Le Grillon oraz iglastego lasu. Na wysokości ok. 2150 m n.p.m. ponad lasem ścieżka prowadzi do przełączki Finestra di Cignana (2445 m n.p.m). Stąd strome podejście do trawiastego zbocza z widokiem na niżej położone jezioro Lago di Cignana oraz wygodnym szlakiem w obecności wapiennych skał na szczyt Mont Pancherot (2616 m n.p.m.). Ze szczytu widać Grandes Murailles, przechodząc przez Matterhorn, po lodową kopułę zachodniej Rosy z dwoma wyraźnie rozpoznawalnymi Breithornami, a następnie w oddali na południu: Tersivę, Emilius i Gran Paradiso. Zejście do punktu wyjścia szlakiem podejścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 6/7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 780 m, zejście 780 m.
Dzień 6.
Śniadanie. Przejazd autokarem do miejsca Plan Prorion, zielony płaskowyż położony ponad doliną Valtournenche na wysokości 1752 m n.p.m. Polną drogą, a następnie leśnym szlakiem podejście u podstawy wschodniej ściany Becca d’Aver do Colle d’Aver (2330 m n.p.m.). Dalej szlakiem ponad lasem podejście obok małej kapliczki Madonna della Neve na zwieńczony krzyżem szczyt Becca d’Aver (2469 m n.p.m.). Stąd zejście granią na wysokość 2365 m n p.m. i ostateczne podejście na docelowy szczyt Cima Longhede (2419 m n.p.m.). Szczyt położony jest wzdłuż łańcucha oddzielającego Valtournenche od Doliny Saint Bathelemy. Widok rozciąga się od Matterhornu przez grupę Monte Rosa, dolinę Saint Barthelemy, aż d Emilius, Tersiva i , w tle Grivola. Zejście do punktu wyjścia szlakiem podejścia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 7 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 880 m, zejście 880 m.
Dzień 7.
Śniadanie. Przejazd autokarem do Buisson, w miejscowości Andrey-Saint-André. Przejazd kolejką linową do osady Chamois (1815 m n.p.m.), odciętej od świata, gdzie nie ma samochodów, a życie zatrzymało się jakby w poprzedniej epoce. Osada jest jedyną lądową miejscowością we Włoszech do której nie prowadzi żadna droga asfaltowa. Podejście po bruku między kamienną zabudową uroczej osady do drogi polnej, która prowadzi wśród alpejskich łąk do jeziora Lac de Lod (2014 m n.p.m.). Dalej szeroki szlak prowadzi w górę wśród licznych pastwisk oraz zabudowań gospodarczych do kamiennego sanktuarium Santuario di Clavalité (2535 m n.p.m.) zbudowanego w 1970 roku i poświęcone św. Dominikowi Savio. Stąd nachylenie znacznie się wznosi, osiągając wysokość 2681 m n.p.m., gdzie idąc granią po prawej stronie mija się kilka przedszczytów. Następnie ostateczne podejście kamienistą granią prowadzi na szczyt Punta Falinère (2764 m n.p.m.), który dominuje nad dolininami Cheneil i Valtournenche. Widać stąd Matterhorn, Dent d'Herens i szczyt Wielkiego Muraillesa. Zejście do chamois szlakiem podejścia oraz zjazd kolejką do Buisson. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 8 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 950 m, zejście 950 m.
Dzień 8.
Śniadanie. Wyjście z hotelu (2012 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską do Plan Maison (2547 m n.p.m.) i dalej do schroniska Rifugio Guide del Cervino położonego na granicy ze Szwajcarią, na przełęczy Testa Grigia (3450 m n.p.m.). Pierwsza część wspinaczki przebiega w całości wzdłuż letnich stoków narciarskich do wysokości 3800 m n.p.m. u podstawy szczytu Klein Matterhorn. Dalej szeroki płaskowyż lodowca prowadzi do niewilkiego zbocza, z którego zaczyna się właściwa wspinaczka na szczyt Breithorn Occidentale (4164 m n.p.m.). Ze szczytu widać Matterhorn i szczyty powyżej 4000 metrów: masywu Monte Rosa - Castore, Pollux, Lyskamm, odległego Monte Bianco oraz Gran Paradiso. Zejście do punktu wyjścia oraz zjazd kolejką górską do Cervinii. Kolacja, nocleg.
Czas przejścia szlaku ok. 6 godz. Różnica poziomu na szlaku: podejście 720 m, zejście 720 m.
Dzień 9.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10
Przyjazd do kraju.
Cena zawiera:
- 7 noclegów w hotelu*** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem, telefonem oraz dostępem do Wi-Fi;
- wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe, bufet sałatkowy i deser);
- opiekę pilota;
- przejazd komfortowym autokarem;
- ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL+SWR;
- opłatę pobytową;
- opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
- opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
- podatek VAT.
Cena nie zawiera:
- obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 120 EUR;
- biletów na kolejki górskie niezbędne do realizacji programu – ok. 100 EUR;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 400 PLN.
Uwagi:
- Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i odporności na całodzienny marsz.
- Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, raki, uprząż biodrową oraz karabinek.
- W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.