CIOCIARIA DOM HERNIKÓW, PAPIEŻY I CYCERONA
OFERTA W SPRZEDAŻY OD 01.10.2024 GODZ. 12:00
Boćki kochają Włoskie Podróże – promocja dla dzieci na sezon zimowy 2025
- dzieci urodzone po 01.01.2015 – zniżka 200 PLN
- dzieci urodzone po 01.01.2009 – zniżka 100 PLN
CIOCIARIA – MONTI ERNICI - FIUGGI, ACUTO, PIGLIO, ANAGNI, ARPINO, ISOLA DEL LIRI, ALATRI, CERTOSA TRISULTI, MONTE CREPACUORE, LAGO DI CANTERNO.
Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów
Plac przed dworcem PKP
Plac przed dworcem PKP
Centrum przesiadkowe, stan.11
Centrum przesiadkowe, stan.11
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Nieopodal Rzymu, w samym sercu włoskiego buta znajduje się kraina o nazwie Ciociaria. W sensie etymologicznym nazwa „ciocia” określa miękkie, skórzane obuwie wiązane długim paskiem oplatającym nogi ponad kostki i zakończone długim, zadartym noskiem. Ciociaria to miejsce autentyczne, z zapierającymi dech w piersiach górskimi krajobrazami, starożytnymi osadami, pełnymi wąskich i charakterystycznych uliczek, bogate w historię i walory architektoniczne. W niewielkiej odległości od Fiuggi można odwiedzić różne średniowieczne i przedrzymskie miasta, takie jak Anagni, słynące z urodzenia czterech papieży (Innocentego III, Aleksandra IV, Grzegorza IX i Bonifacego VIII) oraz z tego, że przez długi czas były rezydencją i siedzibą papieską. W szczególności historia Anagni jest powiązana z wydarzeniami papieża Bonifacego VIII i epizodem znanym jako policzek Anagni. Istnieje wiele ciekawych oraz pięknie położonych opactw i kościołów różnych stylów i epok. Obejmują one imponujące budynki, takie jak opactwo Casamari, czy Trisulti. Góry, winnice, gaje oliwne, uzdrowiska, a nawet wodospady w centrum miasta tworzą naturalistyczny kontekst Ciociarii. Ciociaria jest ojczyzną wielu znanych osobistości, aktorów czy muzyków. Nie sposób nie wspomnieć o Marcello Mastroiannim, urodzonym w Roccasecca złotym fleciście Severino Gazzellonim. Piękną Sophię Loren zobaczyć można grającą w filmie „La Ciociara”. I wreszcie, co Marco Tullio Cicero, tak, on, łaciński mówca, urodził się w Arpino, kamiennej cytadeli Ciociarii. Krótko mówiąc, Ciociarìa ma wiele do zaoferowania. Zaspokoi gusta wszystkich, od historii po religię, od przyrody i relaksu po sport, od jedzenia, smaku wina po tradycję. Jest to z pewnością idealne miejsce na dobrą przygodę. Zapraszamy.
PROGRAM WYCIECZKI
Dzień 1.
Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2.
W godzinach wieczornych dojazd do kurortu uzdrowiskowego Fiuggi w regionie Lacjum, w głębi krainy – Ciociaria. Osada położona jest na wysokości 747 m n.p.m. wśród gór Monti Ernici, które należą do pasma Apeninów. Fiuggi było celem podróży światowej sławy polityków, artystów, reżyserów i piosenkarzy, naukowców, pisarzy , dziennikarzy, którzy opowiadali o jej autentycznym pięknie, ale także wielu zwykłych ludzi, którzy mieli okazję poznać i docenić dobroczynne działanie leczniczej wody, która rozsławiła Fiuggi na całym świecie. Zakwaterowanie w hotelu, spotkanie z przewodnikiem. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. TREKKING PIGLIO CESANESE (Monti Ernici) oraz wizyta w Acuto.
Śniadanie. Przejazd autokarem do szczytu osady Piglio (620 m n.p.m.) harmonijnie położonej na zboczach góry Scalambra. Obszar Piglio, położony wzdłuż Via del Cesanese, może poszczycić się bardzo starożytną tradycją uprawy winorośli oraz produkcję wina obecnie uznawanego za Cesanese DOCG. Zejście wąskimi uliczkami kamiennej osady do szlaku dawnej linii kolejowej łączącej Rzym z Fiuggi. Stąd łagodne podejscie wygodnym szlakiem, który z jednej strony oferuje sugestywny widok na rozległą dolinę Velle del Sacco, a z drugiej kamienne zbocza góry Pila Rocca. Na trasie dominują gaje oliwne, opuncje, dęby ostrolistne oraz winnice Cesanese. W oddali widać położone miasteczko Paliano z górami Prenestini i Lepini w tle. Szlak kończy się w średniowiecznej osadzie Acuto, która wznosi się na wysokości 724 m n.p.m, na grzbiecie gór Ernici. W średniowiecznym centrum Acuto znajduje się wiele portali, które upiększają starożytne budowle i decydują o ich ogólnej harmonii i pięknie. Podejście do XIII wiecznego kościoła San Sebastiano, którego wnętrze charakteryzuje cykl XVI-wiecznych fresków szkoły Rafaellego z wizerunkami San Girolamo, Zwiastowania i San Michele Arcangelo. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Różnica poziomu na szlaku: podejście 200 m, zejście 120 m. Długość szlaku 10 km.
Dzień 4. TREKKING VALLE DEI SANTI (Monti Ernici) oraz wizyta w Certosa Trisulti.
Śniadanie. Przejazd autokarem do osady Collepardo (586 m n.p.m.), położonej na płaskowyżu gór Monti Ernici. Stąd zejście drogą do miejsca, gdzie zaczyna się podejście szlakiem Doliny Świętych do mostu Ponte dei Santi. Trasa w całości biegnie wzdłuż potoku „Fiume”, wśród urokliwych krajobrazów skał i lasu, naturalnych wodospadów i drewnianych mostów. Od mostu droga prowadzi w górę do zbocza góry Rotonaria (850 m n.p.m.), gdzie poniżej na wysokości (825 m n.p.m.) położony jest klasztor Certosa Trisulti. Zanurzony w bajkowym krajobrazie, wśród stromych klifów, wielowiekowych lasów i głębokich wąwozów, stoi dumnie na skalistej ostrodze, dominując nad szeroką i dziką doliną. Jest to wspaniały przykład architektury sakralnej w górach i jest jednym z najpiękniejszych klasztorów w środkowych Włoszech. Założony przez kartuzów w 1204 roku na polecenie Innocentego III i uznanym w XIX wieku za pomnik narodowy. Wizyta dziedzińców klasztornych, kościoła wezwaniem Matki Wniebowzięcia, San Bruno i San Bartolomeo oraz apteki, w całości ozdobionej freskami z motywami alegorycznymi przez mistrzów z Neapolu. Zejście początkowo drogą i następnie szlakiem w głąb wąskiej doliny Rio z dopływem rzeki Cosa. Nastepnie podejście do kościółka Chiesa della Santissima i zejście drogą wśród ogrodów i wiejskich willi do Collepardo. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Różnica poziomu na szlaku: podejście 550 m, zejście 440 m. Długość szlaku 15 km.
Dzień 5. TREKKING DI ACROPOLI (Monte Ricco) oraz wizyta w Arpino i Isola del Liri.
Śniadanie. Przejazd autokarem do miasta Arpino (447 m n.p.m.), położonego na płaskowyżu Monte Rico w otoczeniu gór Caira. Stąd podejście wśród domostw oraz leśnym szlakiem wzdłuż megalitycznych murów na szczyt antycznej osady Civitavecchia (630 m n.p.m.). Akropol jest jednym z najważniejszych miejsc rchitektury megalitycznej południowego Lacjum, nie tylko ze względu na dużą rozciągłość murów, ale także ze względu na ich wiek. Prawdopodobnie był to zalążek prymitywnej osady Volsców z VII-VI wieku przed Chrystusem. Szczególne znaczenie ma obecność „ostrego łuku” - wspornikowego, jedynego w swoim rodzaju, który przetrwał na całym obszarze Morza Śródziemnego. W obszarze akropolu znajduję się także zabudowania średniowieczne i nowożytne, gdzie łącznie mieszka tutaj około 100 rezydentów. Rozciąga się stąd rozległy widok na grupę Gór Caira oraz poniżej poożonego miasta Arpino. Zejście do centrum kamiennego Arpino, którego pochodzą Cayceron, Mastroianni oraz konsul i wódz rzymski Gaius Marius. Czas wolny. Przejazd autokarem do pobliskiej osady Isola del Liri, gdzie domy i historyczne centrum obejmują rzekę Liri, która tutaj osiąga swoje maksymalne piękno w słynnym dużym wodospadzie. Czas na wyjątkowe fotografie. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Różnica poziomu na szlaku: podejście 250 m, zejście 250 m. Długość szlaku 7 km.
Dzień 6. Wizyta w Anagni i Alatri – miasta Papieży i Cyklopów.
Śniadanie. Przejazd autokarem do jednej z pereł średniowieczych miast Lacjum Anagni dawnego miasta papieży. Tutaj uwięziony był papież Bonifacy VIII. Spacer uliczkami starego miasta do placu Piazza Papa Innocenzo III, gdzie znajduje się imponująca Katerda Santa Maria Annunziata, łącząca w sobie styl romański, gotycki oraz bizantyński. Wejście do krypty św. Magnusa, nazywaną kaplicą Sykstyńską Średniowiecza. Czas wolny. Następnie przejazd do miasteczka Alatri, którego historyczne centrum otoczone jest potężnymi murami i jest znane jako Miasto Cyklopów. Spacer uliczkami do akropolu otoczonego murami Cyklopów z VI-VII wieku p.n.e. na którym znajduje się Katedra Świętego Pawła pochodząca z X wieku. Następnie zejście na plac Piazza Santa Maria Maggiore, gdzie głównym budynkiem charakteryzującym ten plac jest kolegiata Santa Maria Maggiore. Kolegiata została zbudowana w V wieku na pozostałościach pogańskiej świątyni i przebudowana w XIII wieku. Czas wolny. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 7. TREKKING MONTE CREPACUORE (Monti Ernici i Monti Simbruini).
Śniadanie. Przejazd autokarem na przełącz Campocatino (1800 m n.p.m.), którą stanowi krasowy płaskowyż w otoczeniu zachodniej części Monti Ernici. Stąd podejście na położony na południowo-wschodnim krańcu Regionalnego Parku Przyrody Gór Simbruini, Monte Crepacuore, który pojawia się na grzbiecie biegnącym na granicy Lacjum i Abruzji, z wysokością 1997 metrów nad poziomem morza i jest najwyższym szczytem w Monti Simbruini. Panoramiczny szlak wiedzie granią umożliwiając łatwe dotarcie na szczyt, mijając szereg punktów obserwacyjnych na pobliskie grupy górskie Càntari i Ernici. Zejście szlakiem podejścia do punktu wyjścia. Czas na posiłek w schronisku. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Różnica poziomu na szlaku: podejście 500 m, zejście 500 m. Długość szlaku 9,5 km.
Dzień 8. TREKKING LAGO DI CANTERNO oraz wizyta w średniowiecznej części Fiuggi.
Śniadanie. Przejazd autokarem w okolice południowej części Lago di Canterno. Jezioro pochodzenia krasowego położone w u stó gór Monti Ernici w centrum Ciociarii i należące do Regionalnego Rezerwat Przyrody o powierzchni 1824 hektarów. Ponad jeziorem malowniczo wznoszą się historyczne miasta: Ferentino, Fiuggi, Fumone i Trivigliano . Obejście większej części jeziora właściwie w płaskim terenie z przerwą na kawę w nabrzeżnym barze. Widok na okoliczne miasteczka oraz wznoszące się góry zbogacają hydrograficzne piękno fauny podmokłych obszarów, w których znajdują się brodzące czaple siwa, fioletowa, czapla biała i kokoszka. Szlak kończy się w okolicy stadionu Fiuggi. Nastepnie przejazd autokarem do najstarszej części Fiuggi. Średniowieczne centrum zostało prawdopodobnie zbudowane około 1000 roku, w okresie, w którym wiele miast ufortyfikowało się na wzgórzach, aby lepiej bronić się przed najazdami barbarzyńców. Szczególnie interesujący jest układ urbanistyczny w obrębie murów, w którym kamienne domy, wieże i bramy połączone są labiryntem pochyłych uliczek. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Różnica poziomu na szlaku: podejście 40 m, zejście 40 m. Długość szlaku 9,5 km.
Dzień 9.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10
Przyjazd do kraju.
Cena zawiera:
- 7 noclegów w hotelu *** w 2–3-osobowych pokojach z łazienką (suszarka do włosów), telewizorem i telefonem;
- wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (dwa dania ciepłe serwowane i deser);
- opiekę pilota;
- przejazd komfortowym autokarem;
- ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL;
- opłatę pobytową;
- opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
- opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
- podatek VAT.
Cena nie zawiera:
- obowiązkowej opłaty na miejscu za przewodników górskich (6 dni na szlaku przy min. 40 uczestnikach) – 80 EUR;
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – ok. 20 EUR;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego (ilość ograniczona) – 1 200 PLN.
Uwagi:
- Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak.
- Program wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i odporności na kilkugodzinny marsz.
- W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.